Yurtdışı telefon kodu Kuzey Makedonya

Ülke adını ya da yurtdışı telefon kodunu girin:Ülke:Kuzey Makedonya

yurtdışı telefon kodu / alan kodu:

+389

00389

Yerel saat:

10:12

Üst düzey etki alanı:

mk

Telefon numarası hesaplayıcısı


Bilgiler:
Şehirlerarası kodun başındaki ilk sıfır burada kullanılmamalıdır. '0400 1440400' numaralı telefon böylece ülke kodu / uluslararası telefon kodu ile birlikte '+389 400 1440400' olur.


Kuzey Makedonya Alan Kodları...

Yurtdışı telefon kodu Kuzey Makedonya (alan kodu)


Kuzey Makedonya yurtdışı telefon kodu / alan kodu: +389 (00389). Kuzey Makedonya'nın dışındaysanız ve Skopje, 'de bulunan birisini aramak istiyorsanız, alan koduna ek olarak aramak istediğiniz ülkenin yurtdışı telefon kodu / alan kodu da ihtiyacınız olacaktır. Kuzey Makedonya'nın yurtdışı telefon kodu / alan kodu +389 (00389)'dur, dolayısıyla Türkiye'daysanız ve Skopje, 'de bulunan birini aramak isterseniz, o kişinin telefon numarasının önüne +389 2 koymanız gerekir. Bu durumda, alan kodunun önündeki sıfır kullanılmaz. 4440400 uydurma telefon numarası için alan kodu 2, yurtdışı telefon kodu / alan kodu +389 ve aranacak numara +389 2 4440400 şeklindedir.

Telefon numarasının başındaki artı işareti genellikle bu biçimde kullanılabilir. Bunun yanında, başka bir ülkedeki bir telefon numarasını aramak istediğinizde, aradığınız şebekeye bağlı olarak artı işaretinin bir sayı dizisi ile değiştirilmesi de oldukça yaygındır. ITU, tüm Avrupa ülkeleri de dahil olmak üzere pek çok ülkede kullanılan 00'ı kullanmanızı önerir. Skopje, 'de bulunan kişinin telefon numarasının önüne Türkiye'dan aradığınızda yerleştirmeniz gereken +389 2'a alternatif olarak 00389 2'u da kullanabilirsiniz. 4440400 uydurma telefon numarası için alan kodu 2, yurtdışı telefon kodu / alan kodu 00389 (Kuzey Makedonya) ve aranacak numara 00389 2 4440400 şeklindedir.

Yurt dışından bir arama alındığında bile arayanın numarası hizmet sağlayıcısının ek ücret aldığı bir hizmet ücreti içerebilir. Bu tarz aramalar genellikle Afrika’dan gelir – başka bir ifadeyle +2xx –ülke koduna sahip ve aranan tarafın tekrar aramasını sağlamak gayesi güden aramalar. Böyle bir numarayı tekrar aramak genellikle ilgili abonenin yüksek ücretler ödemesiyle sonuçlanır ve bu ücretler tuzak aramayı yapan şirkete transfer edilir. Geri arama ne kadar uzun sürerse ücretler de o kadar yüksek olur. Yurt dışından yapılan bunun gibi beklenmedik aramaları geri aradığınızda dikkatli olmalısınız. Aboneler kendi ülkelerindeki pahalı hizmet sağlayıcısı numaralarının ön eklerini genellikle bilir ama bu hizmet sağlayıcılarını yabancı telefon numaralarında tanımlamak genellikle mümkün değildir.

Abone bir cep telefonundan aranıyorsa cep telefonunun hangi ülkede konumlandığı önemli değil. Arama ister uluslararası bir arama olsun veya ister yurtdışı telefon kodu / alan kodu– bu durumda +389 (00389, Kuzey Makedonya) – belirlenmek zorunda olsun bu durumda sadece aranan cep telefonunu arayan kişiyle aynı ülkeden bir cep telefonu sağlayıcısı kullanmasına bağlıdır. Cep telefonunun konumu hiçbir fark arz etmez. Ancak, belirli durumlarda konum arama ücretleri söz konusu olduğunda büyük bir fark oluşturabilir. Cep telefonu yabancı bir cep telefonu ağını aradığında dolaşım ücretleri kesilir. Bu ücretler, ilgili kişi aranan taraf veya başka birisini aramış olmasına bakılmaksızın ilgili cihazın sahibi tarafından ödenir. Dolaşım ücretleri Avrupa Birliği dahilinde büyük çoğunlukla kaldırılmıştır, bu nedenle başka bir Avrupa ülkesindeki bir cep telefonu kullanıldığında ek ücretler alınmaz. Avrupa Birliği dışında ise bu genellikle yüksek masraflar oluşturur. Dolaşım ücretleri, mobil ağ hücresiyle donatılmış uçak ve gemilerde özellikle yüksektir. Uçak veya gemideyken dolaşım ücretleri konusunda önceden bilgi almanız veya cihazınızı tüm yolculuğunuz boyunca uçuş modunda bırakarak güvende kalmanız önerilir.

Ülke kodu Kuzey Makedonya